Zvládli jsme to!

Zdar a sílu sokolíci, zvládli jsme to! Jak to povolí opatření proti COVIDu, děti i dospělí mohou v sokolovně začít cvičit.

Na tento článek se těším od chvíle, co jsme s rekonstrukcí začali. Rád bych v něm shrnul, co vše se během rekonstrukce událo, abych Vám trochu přiblížil, co vše to stálo. Bohužel toho ale nebudu schopen, jestli jste nebyli jedni z těch věrných tahounů, co třikrát týdně dřeli na sokolovně (15 hodin týdně), tak si nedovedete představit, co to obnášelo.Volný čas, rodina, odpočinek, zábava… vše muselo stranou, abychom dotáhli to, co jsme začali. Naše generace bývá označována za flákače, lehkoživky a mamahotelisty, ale podívejte se, co jsme dokázali z ničeho, s prázdnýma rukama na začátku. Stačilo si to jen vydřít.

Jsem patřičně hrdý na to že jsem součástí našeho Sokola, jsem hrdý na všechny, kdo se přidali a budovali dobrou věc, ať už jste byli pomáhat jednou nebo nevynechali žádnou brigádu, ať jste byli součástí „stavební“ jednotky či jste nám něco navařili či napekli, ať jste mladí nebo staří, chudí či bohatí… Díky úderníci! Bez Vás by sokolovna nebyla jaká je.

Abych Vám trochu přiblížil, co nás to stálo, cca 70 úderníků bylo aspoň 3x na brigádě za dobu rekonstrukce. To dělá přes 10tisíc hodin dobrovolnické práce. Většina sokolů z vedení odpracuje do „volného fondu“ přes 70 hodin měsíčně – to je průměr, někteří experti zvládají i daleko více. Vše dobrovolnicky, bez nároku na honorář. Finance, které nám svěřili sponzoři, jsme vyždímali do poslední koruny. Co šlo, to jsme sehnali za odvoz či za zlomek ceny po bazarech. Důležité věci, které se prostě použité nekupují, jsme se snažili nakoupit přímo od výrobce díky dobrým lidem, kteří nás k nim přes své známosti dostali. Sokolský vozík jezdil pořád někam, naštěstí spousta velkooseckých sokolíků jezdí různými směry po Čechách i Moravě, takže jsme si vytvořili „bazarovou svozovou síť“. Byli jsme schopni odvézt takřka cokoli odkudkoliv (zářným příkladem je největší část tří věží dětského hřiště z Brna Rohlenky).

Rekonstrukce vyšla odhadem na 1,8 milionu Kč. Z těchto peněz se nám podařilo vytvořit novou odpadní páteř, rozvody vody, elektřiny, topení, štuky, výmalbu, renovaci parket, nové obklady a dlažby, vybavení a spoustu dalšího, což se dočtete dále v článku. Bohužel některé práce jsme nebyli svépomocí schopni dotáhnout, proto i část financí šla na zaplacení profesionálů v řemeslu.

Díky všem za podporu a hlavně úderníkům, bez Vás by Sokolovna nikdy zrekonstruovaná nebyla. Až budete v sokolovně, ať už na nějaké akci či sem budete pravidelně chodit cvičit, pomyslete na to Vaší přítomnosti předcházelo, přimhuřte oko nad nějakou nerovností, zoubkem či kocourem na zdi a hlavně se k té naší sokolovně chovejte jako v rukavičkách. Uvědomte si prosím jedno, jít na jednu brigádu a zachovat si počáteční nadšení není tak složité, ale chodit rok a půl 3x týdně (z toho jeden celý den o víkendu) dřít na prakticky veřejném majetku, z kterého budete mít jen a pouze dobrý pocit, Vás psychicky i fyzicky postihne. I když se Vám nechce nebo vidíte jak se ostatní vydávají za zábavou, vy máte závazek a musíte se zakousnout a jít zas makat do sokolovny. Bylo to velmi těžké, takže až budete hodnotit naše dílo, zkuste se vžít do naší situace a řekněte si, opravdu bych to za téhle situace zvládl lépe?

Ale nebojte, nekončíme. Spíš nám konečně přišlo světlo na konci toho temného stísněného tunelu, kterým jsme se vydali. Takže jak Covid povolí doplníme pár dodělávek, uklidíme na čisto a je hotovo:)

sponzoři první části rekonstrukce:v první řadě úderníci, svým volným časem, který činí přes 10 tisíc hodin.Dále dobří lidé, kteří podporovali naši rekonstrukci, nejen finančně, materiálně, ale i morálně, buchtárně, ňamárně a pochvalně:) a hlavně nesmíme zapomenout na naše největší finanční sponzory, bez kterých bychom se daleko nedostali:finanční sponzoři rekonstrukce:Obec Velký Osek, TPCA Toyota Peugeot Citroen, Ais Automotive interior Systems, geoindustrie, CHLADNEZBRANE.eu, kopos, Písek beton, Magas, Župa Tyršova, česká obec sokolská

Projděte se s námi sokolovnou alespoň na fotkách 🙂