bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
https://sokolvelkyosek.cz/wp-content/uploads/2024/08/361231132_299190405814422_8961802694101625080_n-1.jpg

To jsme my!

Sokolský tým

Jedinec nic, celek vše!

Staráme se o Váš pohyb a zábavu, staráme se o děti, staráme se o naši sokolovnu, staráme se o to, aby nám všem bylo na tom světě hezky. Náš tým se v průběhu času mění, někdo odchází, někdo se vrací a někdo nový zas přichází, ale jádro zůstává stejné. A můžete se spolehnout, že Vás u nás čeká vždy parta milých a ochotných lidí se kterými se nudit nebudete.

Chcete se dozvědět víc o historii Sokola ve Velkém Oseku či náš příběh, jak jsme k Sokolu vlastně přišli? Podívejte se níže 🙂

My jsme SOKOLVO

LUCKA MÍKOVÁ

LUCKA MÍKOVÁ

Jumping / Skotačivé cvíčo
BÁRA SUCHÁ

BÁRA SUCHÁ

Skotačivé cvíčo
KÁŤA SVOBODOVÁ

KÁŤA SVOBODOVÁ

Skotačivé cvíčo
ELIŠKA KUČEROVÁ

ELIŠKA KUČEROVÁ

Skotačivé cvíčo
LENKA ZÁSTAVOVÁ

LENKA ZÁSTAVOVÁ

Skotačivé cvíčo
KLÁRA DOLEŽALOVÁ

KLÁRA DOLEŽALOVÁ

TK SokolVO (mažoretky, twirling, pompom)
MARCELA MUNIOVÁ

MARCELA MUNIOVÁ

Sokolská všestrannost / gymnastika
MICHAL TRNKA

MICHAL TRNKA

Kruháč v tabatovém stylu
DAVID HANUŠ

DAVID HANUŠ

Crossbox
KRYŠTOF SVATOŠ

KRYŠTOF SVATOŠ

Body Strong 360°
HONZA TLUČHOŘ

HONZA TLUČHOŘ

Sportovka
PETR JANÁČ

PETR JANÁČ

Sportovka
DAVID KRATOCHVÍL

DAVID KRATOCHVÍL

Profesionální zaskakovač
LUBOŠ ČEBIŠ

LUBOŠ ČEBIŠ

Stolní tenis
MÍŠA KRATOCHVÍLOVÁ

MÍŠA KRATOCHVÍLOVÁ

Jóga / Jógalates
KÁŤA PIKOLOVÁ

KÁŤA PIKOLOVÁ

Jóga
MARKÉTA KOUTOVÁ

MARKÉTA KOUTOVÁ

Dětská jóga / Jógamatky
NADIN BRAGINA

NADIN BRAGINA

Street Dance
ÁLA POTOČKOVÁ

ÁLA POTOČKOVÁ

Zumba / Hravá angličtina
VERČA GALUSOVÁ

VERČA GALUSOVÁ

Cvital
EVA ROVNÁ

EVA ROVNÁ

Sokolský SEN 60+
https://sokolvelkyosek.cz/wp-content/uploads/2024/08/solovo-radost.png

Chcete být

SOUČÁSTÍ?

Napište nám nebo zavolejte,

ať už se chcete přidat k našemu trenérskému týmu nebo nás máte zájem finančně či materiálně podpořit,

budeme rádi!
bt_bb_section_top_section_coverage_image
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Znovuzrození Sokola

Náš příběh

Kupředu, zpátky ni krok!

Už to bude 7 let, co jsme ze zdi, silou lví, servali první kousek starého obložení. Pokud mě paměť neklame tak to nebyla jen síla co nám pomohla, ale i páčidlo… a samozřejmě prvotní nadšení a utopická myšlenka. Nikomu nemám za zlé, že pohled na mladé cucáky, mistry v kombinaci porušování BOZP a degustace pouze vybraného alkoholu, byl poněkud skeptický a všichni nám dávali dva měsíce, než sokolovnu vybydlíme. Rekonstrukce Sokolského klubu sice trvala dlouho, ale byla to potřebná snídaně do postele pro molocha, kterého jsme tím právě probudili!

Pro některé divoké scifi, pro nás prostě další práce, ke které si zas musíme vyhrnout rukávy o trochu výš. (jojo po Sokolovně z těch triček budeme tímhle tempem mít crop tílka…)

„Sokolovna není pískoviště, jen sehnat povolení, peníze a lidi bude trvat minimálně pět let!“ Kalkuloval na začátku nejmenovaný škarohlíd. „Lol, podrž mi pivo a sleduj…“

Ani nedokážeme spočítat, kolik tisíc hodin dobrovolnické práce jsme do sokolovny investovali, pro někoho by ta čísla mohla být frustrující.

Ale pro nás ne.

Za těch 7 let se toho spoustu událo, některým to trvá déle, někteří už mají dost let náskok, ale naše počty se rozšířili o další pidisokolíky, pro které to děláme. A jo, i když večír dorazím domu, vzteklý z toho břemene, co jsem si naložil, uvařím večeři, protože žena vede yogu nebo zaskakuje jiný oddíl, sednu si k plné sokolské emailové schránce, která na mě chuděrka musela čekat dva dny a najednou za monitorem uslyším zase to „Tati a půjdem zítra do sokolovny???“ Tak se jen pousměju a dřu dál, protože přesně pro tohle to děláme všichni… Ni zisk, ni slávu!

Oddílů máme mraky – rozhýbáváme děti, dospělé, důchodce, volnočasových aktivit máme plno. Snažíme se pro Vás dělat vše, co jen můžeme a každý rok k tomu ještě něco přidat, něco co umí někdo další, koho do týhle rozjetý lokomotivy vtáhneme.😊

Prolog je to krásný. Určitě ho většina z Vás zná, takže přejdeme k hlavnímu tématu, proč chceme přebarvit celou sokolovnu na zeleno.

Start projektu bude stát něco ke 1,2 mil. Kč. Že nám to nepošlete? V pohodě, každá stovka se hodí😊

Jelikož na projekt už sháníme všechno možné dva roky podstatnou část peněz se nám povedlo sehnat,

Ale přeci jen jich ještě pár chybí.. Ale teď už k projektu.

Zelená barva uklidňuje, proto z ní dělali tabule do škol. My tuhle zelenou ale použijeme jenom metaforicky pro název velkého obrodu naší, Vaší, Sokolovny.

Posledních pár let usilovně pracujeme na tom, abychom přežili další zimu. (což řešíme vlastně po každé zimě od začátku, co jsme rozjeli oddíly).  Proto je pro nás důležité co nejvíce zefektivňovat provoz sokolovny, který se blíží k 70 tis. Kč měsíčně. Konečně však můžeme vyjet s tímto projektem😊

Zelená Sokolovna Vol.1 je důležitý krok, který se skládá ze tří kroků, které se skládají z pětadvaceti tisíc kroků a… ok vezmeme to v bodech.

První část celého projektu je zkrásnění a zateplení přední části sokolovny – rohu u nádraží kde je gymnastický sál a hlavní vstup. Kromě tepelné úspory je tento bod stěžejní i z hlediska motivace a krásy – povedlo se nám vysoutěžit grant od Kauflandu ve spolupráci s Nadací Via na akci Graffiti pro děti 3 ( tentokrát i pro děti 18+, děti co ráno v šest vstávají do Kolbenky a prošedivělé děti). Díky dotaci k nám zavítají mistři řemesla v graffiti odvětví a na sokolovně kromě nové krásné fasády vzniknou i ikonická umělecká díla, která zde budou potkávat snad i Vaše vnoučata😊

Vizualizaci můžete vidět v úvodní fotce – chcete ji mít míň rozmazanou a víc zrealizovanou? Pomozte nám sehnat finance a dostanete popcorn do ruky a sedačku v první řadě.

Další z části jsou izolační žaluzie na všechna okna na hale. Velkými okny v zimě uniká spousta tepla, což byl hlavní důvod, proč žaluzie chceme. Druhou polovinou touhy po temnotě na hale je následné otevření dveří do světa kultury – kina? divadla? Dáme to pak v pohodě. V tomto týdnu nám přišlo rozhodnutí o udělení dotace od Středočeského kraje.

Poslední část je fotovoltaika na střeše – konečně jsme se dostali i do bodu, kdy o ní můžeme žádat. Ve spojení se sponzorskou cenou, kterou jsme dostali, to pro nás už není takové scifi jako bylo dřív.

Tato investice se nevrátí sice za týden, ale z hlediska dlouhodobějšího horizontu je to nevyhnutelný krok vzhledem k tomu kam se směřuje energetika. A také chceme sokolovnu vést trochu ekologičtější cestou.

Celý tento projekt chceme zrealizovat co nejdříve – je to další z berliček, která nám pomůže přežít další zimu.

David Kratochvíl, starosta T.J. Sokol Velký Osek od r. 2019

gymnastak-maserna-sokol-velky-osek-08-1
gymnastak-maserna-sokol-velky-osek-09-1
Rekonstrukce - hala a prisali (1)
Rekonstrukce - hala a prisali (2)
Rekonstrukce - hala a prisali (3)
Rekonstrukce - hala a prisali (4)
Rekonstrukce - hala a prisali (5)
Rekonstrukce - hala a prisali (6)
Rekonstrukce - hala a prisali (7)
Rekonstrukce - hala a prisali (8)
Rekonstrukce - hala a prisali (9)
Rekonstrukce - hala a prisali (10)
Rekonstrukce - hala a prisali (11)
Rekonstrukce - hala a prisali (12)
Rekonstrukce - hala a prisali (13)
Rekonstrukce - hala a prisali (14)
Rekonstrukce - hala a prisali (15)
Rekonstrukce - hala a prisali (16)
Rekonstrukce - hala a prisali (17)
Rekonstrukce - chodby a satny (1)
Rekonstrukce - chodby a satny (2)
Rekonstrukce - chodby a satny (3)
Rekonstrukce - chodby a satny (4)
Rekonstrukce - chodby a satny (5)
Rekonstrukce - chodby a satny (6)
Rekonstrukce - klub (1)
Rekonstrukce - klub (2)
Rekonstrukce - klub (3)
Rekonstrukce - klub (4)
Rekonstrukce - klub (5)
Rekonstrukce - podiuma kancelar (1)
Rekonstrukce - podiuma kancelar (2)
Rekonstrukce - podiuma kancelar (3)
Rekonstrukce - podiuma kancelar (4)
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
Dobový obrázek
Bouda u Labe rok 1947
Sokolská chata v Rokytnici rok 1945
Slávek Kahle cvičil výborně, foto z Mladé Boleslavi, kde za války pracoval, dále chata v Rokytnici - lyžařský zájezd 1946
Dobový obrázek
Okrsková Spartakiáda Velký Osek (pravděpodobně rok 1965)
Lávka přes Bačovku, Bouda u Labe - konec 40. let
Spartakiáda
Turnaj dvojic v odbíjené 1947
Družstvo Sokola v Chrčicích 1947
1932 - IX. Všesokolský slet Praha - Velkoosečtí Sokolové
Dobový obrázek

Historie Sokola

ve Velkém Oseku

Byli jsme, a budem!

Na začátku něco málo z historie Sokola ve Velkém Oseku. Tento spolek, součást ČOS (české obce Sokolské) byl založen v roce 1911, nebyl tedy nejstarším oseckým spolkem, tím byli Hasiči (1884) a DTJ (1909).

Hlavní náplní Sokola byla cvičení dětí i dospělých, prostná i nářaďová. Konala se veřejná cvičení při různých slavnostních událostech. Vrcholem činnosti byly Všesokolské slety, které se konaly pravděpodobně každých 5 let. Zúčastňovali se jich i osečtí Sokolové, v roce 1927, 1932, 1948 ( to byl poslední slet na Maninách).

Kromě cvičení pořádal Sokol různé společenské akce – plesy, taneční zábavy, divadelní představení, stavění májí, v zimě lyžařské zájezdy na sokolskou chatu do Krkonoš.

Ve třicátých letech 20. století se začaly v Sokole ke cvičení přidávat i jné sporty – nejprve volejbal, který se začal hrát najprve na letním cvičišti, od roku 1936 na hřišti na pozemku nově vybudované Sokolovny. Později se přidávaly další sportovní odbory – stolní tenis, házena, šachy, lední hokej.

Jak je známo, Němci na začátku války činnost ČOS zakázali, sportování však povolovali , jeho organizací a kontrolou však byla pověřena německá organizace Kuratorium. Po skončení války byla činnost všech složek ČOS obnovena, v roce 1948, kdy došlo ke sjednocení tělovýchovy, byla ČOS dokonce pověřena vedením celého sportu a tělovýchovy. To však trvalo pouze do roku 1952, kdy byla ČOS označena za buržoazní organizaci, byla zrušena a řízením sportu a tělovýchovy byl pověřen nový orgán ČSTV (Československý svaz tělesné výchovy). Byly zřízeny DSO (Dobrovolné sportovní organizace) podle průmyslových rezortů – Spartak, Jiskra, Baník, Slovan a pod., v Oseku to byl Tatran.

Název Sokol tělovýchově v zůstal, ale jako DSO rezortu zemědělství a plně podléhal ČSTV. Vedoucí činitelé Sokola byli označeni za politicky nespolehlivé. Řada z nich byla pronásledována, mnozí i vězněni. V Oseku na tom byl nejhůř Slávek Kahle, slušný, čestný a  pracovitý člověk, nábožensky hlubce založený. Pro svou víru v Boha a protože nechtěl vstoupit do KSČM a spolupracovat s komunisty, byl několikrát v noci odvezen do Kolína k výslechu, hrozilo mu i vězení. Zastal se ho a zachránil ho Jiří Karban, předseda Závodní rady ve Šroubárně, jeden z mála slušných komunistů. Několikrát musel Slávek změnit zaměstnání a na nějaký čas dokonce opustit Velký Osek. Nepomohla mu ani jeho odbojová činnost za 2. světové války, kdy jako člen odbojové skupiny Blaničtí rytíři v Mladé Boleslavi, kde byl zaměstnán, se podílel na výrobě výbušného zařízení na vyhazování německých vojenských vlaků. V dubnu 1945 se vrátil do Velkého Oseka a i tady se hned zapojil do odbojové činnosti.

Na krátkou dobu byla činnost ČOS obnovena v 60. letech, kdy došlo k částečnému uvolnění politické situace. Hned na začátku 70. let však byla ČOS opět zakázána. Teprve po roce 1990 došlo k definitivnímu uznání ČOS jako samostatné společenské organizace.

Co se týká mého působení v poválečném oseckém Sokole, byo velmi krátké. Někdy v 8 letech jsem začal chodit do Skautu a teprve po jeho zrušení v roce 1948 jsem přišel do Sokola. Pamatuji si, že jsme chodili cvičit do malého sálu (jeho budova dnes dělá ostudu v Nádražní ulici). Ve velkém sále bylo tehdy kino. Zhruba v polovině 50. let se kino přestěhovalo do malého sálu a cvičit se začalo ve velkém. Cvičení se konalo 2x týdně, v úterý a ve čtvrtek od 18 do 19 hodin. Pamatuji si jména některých cvičitelů – Jan Vácha, Slávek Kahle, Vladislav Vokál, Bělský. V té době jsem začal hrát v družstvu žáků fotbal za Tatran a po skončení školní docházky jsem se věnoval už jen fotbalu. Sokolem jsem tedy byl pouze asi 3 – 4 roky.

Cvičit se chodilo i po zrušení Sokola pod hlavičkou Tatranu. Jeho cvičenci se zúčastnili 1. Spartakiády v roce 1955. Já jsem se zúčastnil 2. Spartakiády v roce 1960. Skladbu mužů jsme předváděli na okrskové Spartakiádě v Poděbradech a potom i na celostátní Spartakiádě v Praze na Strahově, kde cvičilo 18 mužů z Velkého Oseka.

Krátkou epizodou v oseckém sokolském životě bylo vybudování dřevěné boudy u Labe. Ještě před koncem 2. světové války, kdy už měli Němci jiné starosti než hlídat, co dělá osecká mládež, si Sokolové postavili u Labe za Bačovkou u lesa boudu. Byla sestavená ze všeho materiálu z lesa. Osecká mládež i kamarádi z Poděbrad a Kolína se tam scházeli hlavně o nedělích, koupali se, jezdli na lodičkách, hráli různé hry. Bouda sloužila do konce 40. let, když mladí lidé začali zakládat rodiny a přišly jiné starosti. Byla rozebrána někdy kolem roku 1950.

Václav Židů

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image